top of page

NUVOTON ile Varyak Motoru Kontrolü

Bir voltaj regülatörü projesi...

tvr11_edited.png
varyak-on.png

Voltaj regülatörleri, elektrik devrelerinde kullanılan önemli bir bileşendir. Bu cihazlar, devrelerdeki değişken voltajı kontrol altında tutarak, istikrarlı bir güç kaynağı sağlarlar. Bu şekilde, elektronik cihazlarımızın yanlış voltaj nedeniyle zarar görmesi engellenir.

Bu projede, bir voltaj regülatörü üzerinde çalışıyoruz. Proje, Nuvoton işlemci kullanılarak varyak motorunun kontrolünü içermektedir. Varyak, elektronik cihazların güç kaynağına doğru voltajı sağlamak için kullanılan bir ayarlanabilir dirençtir.

 

Motor kontrolü ile varyakta voltajın regüle edilmesi hedeflenmektedir. Bu sayede, istikrarlı bir güç kaynağı elde ederek, elektronik cihazlarımızın güvenliğini sağlamayı amaçlıyoruz.

Bu projede, motorun yönünün kontrolü için şebekeden okunan belirli voltaj değerlerinde triyak pozitif alternansın veya negatif alternansın sıfır geçişlerinde tetiklendi.

WhatsApp Image 2023-04-22 at 19.32.06.jpeg
WhatsApp Image 2023-04-22 at 19.32.05.jpeg

Triyak, AC devrelerde kullanılan bir yarı iletken anahtardır ve sıfır geçişlerinde tetiklendiğinde, elektrik devreleri üzerinde kontrol sağlayabilir.

Triac_funktion.gif

Nuvoton işlemcisi, şebekeden okunan voltaj değerlerini okuyarak triyakları pozitif veya negatif alternans sıfır geçişlerinde tetiklemek için gerekli işlemleri gerçekleştirir.

WhatsApp Image 2023-05-09 at 20.22.58.jpeg

Bu yöntem, motor yön kontrolünü hassas ve güvenli bir şekilde sağlarken aynı zamanda voltaj regülasyonunu da gerçekleştirir.

youtube-video-gif.gif
WhatsApp Image 2023-04-22 at 20.07.37.jpeg

Proje ile daha detaylı bilgi edinmek için Tescom Elektronik Dahili Bülteni'ne göz atabilirsiniz.

bottom of page